Псоріаз і вагітність
Дуже важливим питанням для жінки, хворої на псоріаз, є те, як хвороба впливатиме на саме зачаття, перебіг вагітності, чи успадкується дитині?
Для виявлення зв'язку між гормональними змінами і характером перебігу псоріазу було проведено декілька досліджень. Проте багато жінок і так відзначають, що вагітність полегшує їх захворювання, а менопауза - посилює. На думку фахівців, зміни характеру плину псоріазу на різних стадіях репродуктивного періоду у жінок обумовлено гормональними коливаннями, однак не можна виключати дії інших, поки невідомих, факторів. Псоріаз - хронічна шкірна хвороба, яка обумовлена генетичними, імунологічними та зовнішніми чинниками. Зовнішні фактори, які можуть викликати захворювання, включають стрес, застосування деяких медичних препаратів та інфекційні захворювання. Гормональні коливання у жінок також можуть впливати на перебіг захворювання, що призводить до появи нових висипань або, навпаки, покращуючи стан шкіри. Більшість жінок відзначають, що під час вагітності хвороба протікає легше, а після пологів її перебіг стає більш важким. Під час менопаузи хвороба часто набуває агресивного характеру. Крім того, псоріаз часто починається під час менопаузи. Хоча зв'язок між гормональними змінами та перебігом псоріазу вивчалася у кількох дослідженнях, до цих пір залишається невідомим, які гормональні механізми запускають псоріаз і впливають на його перебіг.
Вважають, що розвиток захворювання і його загострень може бути обумовлено і іншими, негормональними факторами. На думку деяких фахівців, часто початок псоріазу в підлітковому віці не обов'язково говорить про те, що єдиною причиною захворювання є гормональні зміни. Можливо, це є результатом спеціальної генетичної програми.
Хоча деякі жінки відзначають, що перебіг псоріазу в них залежить від стадії менструального циклу, проте дані досліджень не підтверджують, що гормональні коливання під час менструального циклу можуть впливати на перебіг цієї хвороби. Немає також чітких доказів того, що пероральні контрацептиви чинять позитивний або негативний вплив на псоріаз.
Лікування під час вагітності
Вибір препаратів для лікування псоріазу під час вагітності невеликий, оскільки більшість з них токсичні для плоду. Під час вагітності перебіг псоріазу може стати легшим, що дозволяє знизити дозу або скасувати деякі препарати. Група засобів, яка дозволена і рекомендована вагітним - лікувальна косметика по догляду за шкірою. Вагітним необхідно уважно стежити за шкірою, не допускаючи її пересихання.
Місцеве лікування
Оскільки більшість препаратів для системного застосування під час вагітності доводиться скасовувати, дерматолога залишається призначати засоби місцевої терапії. Проте і ці препарати не позбавлені побічних ефектів, оскільки вони можуть всмоктуватися через шкіру. Деякі з них протипоказані вагітним, оскільки мають тератогенну дію. Якщо не вважати пом'якшувальних засобів, що не становлять ніякої небезпеки ні для матері, ні для плоду, інші засоби для місцевого лікування можна наносити тільки на обмежені ділянки шкіри.
Місцеві засоби, застосування яких при вагітності слід уникати:
Похідні вітаміну A - протипоказані при вагітності, оскільки мають тератогенну дію. Похідні вітаміну D - можуть застосовуватися в дуже невеликих кількостях і на дуже обмежених ділянках тіла.
Дозволені до застосування місцеві засоби:
Пом'якшувальні засоби - заспокійливі і зволожуючі креми можуть використовуватися без будь-якого ризику. Глюкокортикоїди (кортизон) - іноді можуть застосовуватися в невеликій кількості на дуже обмежених ділянках шкіри. Ці препарати можуть збільшувати ризик розтяжок, тому їх не слід наносити на шкіру в деяких ділянках тіла, включаючи молочні залози, живіт і плечі. Відлущувальні засоби, включаючи сечовину і саліцилову кислоту - можуть використовуватися на обмежених ділянках шкіри.
Системне лікування
Більшість препаратів для системного лікування псоріазу мають тератогенну дію, тобто можуть призводити до тяжких аномалій розвитку плоду. Ризик тератогенної дії особливо високий в I триместрі вагітності. Тому більшість препаратів для прийому всередину під час вагітності відміняють.
Препарати системної дії, застосування яких при вагітності слід уникати:
Ацитретин (та інші ретиноїди) і метотрексат - можуть викликати важкі вроджені дефекти і призводити до мимовільного аборту. Під час лікування цими препаратами жінки повинні використовувати протизаплідні препарати. Планувати вагітність можна лише через кілька місяців після відміни цих препаратів (після відміни ацитретина повинно пройти два місяці, після скасування метотрексату - чотири місяці), щоб дочекатися їх повного виведення з організму. Слід зазначити, що метотрексат впливає на сперматогенез. Тому, якщо чоловік застосовує метотрексат, то під час лікування і протягом трьох місяців після його скасування подружня пара повинна використовувати протизаплідні засоби. PUVA-терапія - може становити загрозу для плоду, оскільки перед сеансом опромінення УФ хворий застосовує фотосенсибілізатор - псорален, який має токсичну дію.
Засоби системної дії, допущені для використання під час вагітності при розповсюдженому псоріазі з важким перебігом :
Циклоспорин - безпечний для плоду, проте має побічну дію на організм матері. Дозволено при вагітності тільки при тяжкому перебігу псоріазу. Фототерапія з використанням вузькосмугового УФБ, не потребує фотосенсибілізаторів і є безпечною для лікування псоріазу у вагітних.
Годування грудьми
Жінки, які страждають на псоріаз, включаючи тих, хто захворів під час вагітності та після пологів, можуть годувати дитину грудьми.
Уникати годування грудьми варто тільки тим жінкам, які застосовують препарати системної дії або місцеві засоби на великих ділянках шкіри, оскільки ці препарати можуть всмоктуватися в молоко і потрапляти з ним в організм дитини